Yaşanmalı

Sevdiğim Mekanlar: Asuman Çikolata Dükkanı

“Asuman’a gidelim mi” dediğinizde adını bilenlerin yüzlerinde tatlı bir tebessüm, bilmeyenlerin de “Asuman da ne” ifadesi belirir. Hiç duymamışsanız ve Kadıköy’e yolunuz düşüyorsa şanslısınız, güzel bir mekan keşfedeceksiniz. Hele de çikolatayı çok seviyorsanız çok güzel tatlarla karşılaşacaksınız. Asuman, eskiden Moda caddesinde eski adıyla Çikolata Dükkanı olarak küçük bir mekanda yer alıyordu. Artık yenilenen yüzüyle yine Moda caddesinde tatlı severlerin favori noktalarından biri olmaya devam ediyor. Adının neden fiyakalı bir yabancı isim ya da  farklı bir özel isim olmadığını merak ediyorsanız: “Artık isim olarak pek tercih edilmeyen annelerimizin, teyzelerimizin isimlerini yaşatmak istedik” diye cevap veriyorlar.

 

Asuman’da aynı isminde olduğu gibi geleneksel bir hava var. Gerek tatlılarına verdiği isimler gerek bir Türk markası olarak ülkemizi tanıtacak küçük güzel dokunuşlara sahip olmaları benim çok hoşuma gidiyor. Bunlar ne derseniz, örneğin peçetelerinde çoğu kafede görmeye alıştığımız İngilizce sözler yok. Tatlı yerken getirdikleri bir peçetenin üzerinde “Her iki elinde de çikolata varsa dengeli besleniyorsun demektir” yazıyordu. Ayrıca çikolata kutularının altında çok güzel bir “İstanbul’da üretildim” ibaresi var bu da benim çok hoşuma gitti. Belçika çikolatası kullanmaları ve malzemeden asla kısmamaları onları vazgeçilmez kılıyor. Bu yüzden biraz pahalı gelse de kaliteli bir şey yediğinizi biliyorsunuz. Alacağınız çilekli bir kırma çikolatayı yediğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Zaten 40’ya yakın çikolata çeşidiyle ne almak istediğinize karar veremeyebilirsiniz.

 

Mekanın özellikle adıyla özdeş olan Asuman tatlısı (çilek, eritilmiş çikolata, kremşanti vb.) oldukça popüler olsa da  gitme fırsatı bulabildiğimde  sert bir kahve eşliğinde bir Müjgan yerim ya da favori çikolatalarımdan alıp çıkarım. Hatta şimdi öğrendiğim kadarıyla online olarak web sitesinden de sipariş verebiliyoruz. İşte internetin en güzel yanı da bu mesafeler kalkıyor. En yakın zamanda sitesinden sipariş vereceğim çünkü bu yazıyı yazmadan önce çikolata kolonyası sattıklarını gördüm. Nasıl olduğunu çok merak ediyorum.

Bu arada Kahvekedikitap’ta açmış olduğum yaşanmalı kısmını uzun bir zamandır ihmal etmiştim. Bu yazıyla beraber bu döngüyü kırmak dileğiyle. Sevgiyle kalın!

You Might Also Like

1 Yorum

  • Reply
    sezensblog
    19 Haziran 2018 at 6:04 AM

    tatlıları görünce canım çekti 😀 Kadıköy’e gittiğimde denicem teşekkürler!

  • Bir yorum yazın: