Yaşanmalı

Alaska’ya Yolculuk: Never Alone

Hepimizin içinde bir yerlerde hep Alaska’nın o harika doğasını görebilme isteği vardır. Görmek istesek de gitmeyiz ya da çok azımız gider. Kalbimizden hep doğa ile bütünleşmek geçer, fakat beynimiz hep daha olası rahat yerleri seçer. Benim gibi the Awkward Yeti karikatürlerini takip ediyorsanız beyinimizin ve kalbimizin o tatlı mücadelerinin çizimleri gözünüzün önüne gelmiştir. 🙂 İşte Never Alone oyunu bize Alaska’ya gitme fırsatı sunuyor. Hem de sadece gitmek değil bir de oranın eski kabilelerinden birini tanıma fırsatını da sunuyor. Orijinal adı Kisima Innitchuna olan Never Alone, bir puzzle platform macera oyunu. Adından da anlaşılacağı gibi burada yalnız olmamak en güzel şey.

Nuna ve beyaz tilkisini single player haricinde co-op olarak oynayabiliyorsunuz. Ben tilki olmayı tercih etmiştim. 🙂  Her ikisinin de birbirlerini tamamlayan özellikleri var. Tilki daha uzağa atlayabiliyor ve ruhani varlıklarla iletişime geçerek bazı yerlere rahat tırmanıp atlmanızı sağlayabiliyor. Nuna ise elinde kendine has, sanırım o kabiledekilerin sıkça kullandığı bir alet olan bolayı kullanıp buzları kırabiliyor ve nesneleri tutup, çekebiliyor. Siz ilerledikçe Iñupiaq kabilesine ait videoları açabiliyorsunuz ve böylelikle hiç gitmediğiniz bir yer haricinde bir kabileyi de tanıma şansınız oluyor. Zaten oyun boyunca Iñupiaq dilinde konuşup duruyor amca. Artık bir yerden sonra aynı amca gibi yakşıliili gibi bişiler der bulmuştuk kendimizi, aramızda gülme krizine bile neden oldu. Gülmek vs. diyorum ama hep güleceğinizi sanmayın sakın bu oyun aynı zamanda kalbinizi burkabilen bir oyun oynadıkça göreceksiniz.

Oyunu oynamalı mıyım diye soracak olanlara tavsiyem evet oynamalısınız. Çok bir beklentiye girmeden gidin görün Alaska’da birkaç saat geçirin. Kutup ayısından, zalim insanlardan kaçın, Aurora Boralislerin hayaletlerinden kaçın. Takım ruhu içinde yolculuğunuzu tamamlayın. Bizden kilometrelerce uzaktaki bir kültürü tanıttığı ve bizim de buna katkımız olduğu için kendimi mutlu hissettiğim güzel bir indie oyun.

You Might Also Like

Daha önce yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bir yorum yazın: