Genel Okunmalı

Tüm insanlığı temsil eden tek bir bayrak: Dünya Bayrağı

earthflag

Duyarlı birçok insan artık dünyayı ilgilendiren birçok faktörün yalnızca “ulusal” bir konu olmadığının farkında. Özellikle çevre, uzay araştırmaları gibi konular birer dünya meselesi. Bunu destekleyen kuruluşlardan birinin de NASA olması benim için her zaman umut kaynağı olmuştur. Çünkü biliyorum ki bizler birer vatandaş olarak tüketip iyi ya da kötü bir şekilde ekonomiye katkıda bulunurken kendini bilime adamış insanlar daha güzel bir dünya ve bilinmezliğin keşfi için durmadan çalışıyorlar. Bunu yaparken de her gün güzel bir gelişmeye daha tanık oluyoruz.

dunya-bayragi

Benim için bilimsel bir keşif ya da icat olarak adlandırılmasa da Dünya Bayrağı da aynı öneme sahip. Dünya Bayrağı’nın çıkış noktası Oskar Pernefeldt. Kendisi bir bilim adamı ya da politikacı değil. İsveçli, Beckmans Tasarım Okulu’nda okuyan vizyonu geniş bir öğrenci. Uzay araştırmalarının ulusal bir mesele değil dünya meselesi olduğunu düşündüğünden NASA yardımıyla dünyamız için bir bayrak tasarlamak istiyor ve NASA da destekliyor.

dunya-bayragi

2025 – 2038 yılları arasında Mars’a insanlı araç göndermeyi planlayan NASA dünya dışı konolizasyonun temellerini bu bayrakla, bayrağımızla atacak ve bu başarı tek bir ülkenin değil tüm dünyanın olacak. Pernefeldt, bayrağın tasarımını yaparken olabildiğince anlamlı ve sade olmasına özen göstermiş. Bayraktaki koyu mavi rengi, dünya üzerinde hepimizin yaşamı için en önemli elementlerden biri olan suyu temsil ediyor. Üzerinde yer alan 7 halka ise 7 kıtayı temsil ederek sonunda bir çiçek formu oluşturuyor. Anlatılmak istenen her şey birbiriyle ilişkili ve ancak öyle bir bütünü oluşturabiliyor. Tüm insanlık ve nihayetinde tüm kainat bütünleşiyor. Halkaların beyazlığı da astronotların beyaz kıyafetlerine bir vurgu. Sevindirici bir haber bu bayrak belki Alaska gibi yerlerde de yapılan araştırmalarda kullanılacak.

dunyabayragi-2 dunyabayragi-3

 

You Might Also Like

Daha önce yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bir yorum yazın: