Okunmalı Tasarım

Tokyo’nun Bir Başka Yüzü

Japonya bizim için keyifle izlenecek animeleri, okunacak mangaları, harika çiçekleri ile kiraz ağaçlarını temsil ediyor. Tokyo ise gerek neon tabelaları ile gerek de mimari yapısıyla ve yaşam tarzıyla geleceğin şehri imajını çiziyor. Aklımda o kadar bağdaşmış ki özellikle ne zaman bir cyberpunk  kısa filmi ya da çizimi görsem aklıma Japonya gelir. İşte tam da bu düşüncelere sahipken düşüncelerime başka bir açı getiren ilüstrasyonlarla karşılaştım ve sizinle paylaşmak istedim. Hep bu bildiğimiz imajın aksine eski, sakin ve şirin bir kasaba imajı çizen görsellere bayıldım.

Polonyalı artist Mateusz Urbanowicz 3,5 yıl önce Tokyo’ya yerleşmiş ve şehri tanımak için sokaklarını gezdikçe şaşırmış. Özellikle depremle büyük bir yara alan Kobe şehrine kıyasla Tokyo’nun hala hayatta kalan eski yapılarını görmek onlara karşı bir sorumluluk hissetmesine neden olmuş.

İşte sanatçı dediğin böyledir, hiçbir beklenti olmaksızın bir şeyleri insanlara gösterebilmek istersin, her şeyden önce kendine göstermek istersin ve ortaya güzel bir şeyler çıksın diye canla başla çabalarsın. Mateusz öyle güzel ilüstrasyonlar yapmış ki belki de gördüklerim gerçeklerinden bile güzel olabilir diye düşündüm. Özellikle suluboyanın bu kadar güzel kullanabileceğini zamanında bize de gösterselerdi keşke diye hayıflanıyor insan.

Tokyo’nun insanları gibi küçük ama şirin dükkanları Mateusz sayesinde hep hatırlanacaklar. Böyle eski ama karakteristik yapıların gelecekte olmayabileceğini bilmek insanı üzüyor. Umarım teknoloji ile ne kadar donatılmış olsak da bu tip yapılar kalmaya ve içimizi ısıtmaya devam ederler. Onları sadece animelerde görmek istemiyorum.

You Might Also Like

Daha önce yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bir yorum yazın: