Kitaplar Kitaplardan Sözler Okunmalı

The Witcher – Son Dilek

 “İngiltere için Tolkien, Amerika için George R. R. Martin neyse Doğu Avrupa için Sapkowski odur.

Andrzej Sapkowski’nin The Witcher ile yarattığı dünyaya geç de olsa ben de adım attım. Geç olsun ama güç olmasın diyerek girdiğim bu yolda ağır ama emin adımlarla ilerlediğime emin olabilirsiniz.  Bu yüzden Witcher serisinin tadını çıkararak tamamlayacağım. Neden geç adım attım çünkü benim oynadığım oyunlar genelde ya FPS ya da MOBA ağırlıklı oyunlar RPG oynadığım oyunlar daha azdır. Ve maalesef Andrzej Sapkowski’nin The Witcher serisi ülkemizde ana kaynağı kitaplar olsa da oyunlarla tanınıyor. Haliyle oyunu ile tanıyanlar da kitapları olduğunu öğrenince sonradan okumaya başlamışlar. Onlarınki tamamen bir şanssızlık değil elbette ama nedense ben kendimi önce oyunu oynayıp sonradan kitabını okuyanlardan daha şanslı görüyorum. Bu şansımın kaynağı da erkek arkadaşım. Bana her zaman her konuda yardımcı olduğu gibi, beni yepyeni dünyalarla da tanıştırdığı için ona buradan da teşekkür ediyorum😍 Oyunlarını duymuş ama hiç oynamamıştım, o da bunu öğrendiğinde o zaman ilk kitaplarına başlamalısın dedi ve beraber birinci kitap olan Son Dilek’i okumaya başladık.

Kitapta Witcher olarak adlandırılan kişiler, çocuk yaşta yıllarca bir dizi zorlu eğitimden ve sınavdan geçen, ölümcül iksirlere maruz kalarak sonunda gerçek güçlerine kavuşan avcılara deniyor. Tabii bu çocukların çok azı witcher olabiliyor gerisi tahtalı köyü boyluyor. Bizim kitabımızın kahramanı adam gibi adam, Witcher’ların en alası Riviyalı Geralt da  bir büyücü ve savaşçının oğludur; çocukluğunu Kurt Okulu’nda bu eğitimlerle geçirir. Geralt da diğerleri gibi yıllarca zorlu eğitimlerden geçer ve son olarak ölümcül iksirleri de yenerek pek çok güçlü özelliğe sahip olur. Sonrasında gelen mutasyon deneyi ise onu her yerde tanımamıza sebep olan beyaz saçlarına kavuşturur.

Kitabı okumadan önce ilk etapta benim kafam karıştı çünkü oyunların adları ile kitapların adları uyuşmuyor. Zaten bildiğim kadarıyla oyunları oynayanların zaman uyuşmazlığından dolayı kafası karıştıkça olayları daha iyi anlayabilmek için dönüp tekrar kitaplara bakıyor. Bu zamana kadar Witcher’ın temelde 3 oyunu var. The Witcher (2007), The Witcher 2: Assasins of Kings (2011), The Witcher 3: Wild Hunt (2015). Aynı zamanda MOBA ve mobile oyunları da çıktı ama temelde bu üçünü baz alabiliriz.

CDProjektRed tarafından Sayılarla Witcher İnfografiği

Kitaplar ise çok daha eski. Kitabın ilki The Last Wish ilk olarak 1993 yılında yayınlanmış. Aradan geçen koca 24 yılın sonunda Pegasus Yayınları tarafından 2017’nin Şubat ayında dilimize kazandırıldı. Düşünün ülkemiz Witcher dünyasına oyunlar olmasa adım atamayacaktı. 😅

Kronolojik sırası ise şu şekilde:

 • The Last Wish (short story collection)
 • Sword of Destiny (short story collection)
 • Blood of Elves (beginning of novels)
 • Time of Contempt
 • Baptism of Fire
 • The Tower of Swallows
 • Lady of the Lake

Fotoğrafta gördüğünüz Camlar Konağı da Witcher çizgi romanım 🙂 Onun yazısı da gelecek 😉

 

You Might Also Like

2 Yorum

 • Reply
  RivialıGeralt
  15 Ağustos 2017 at 10:01 AM

  Oyunlarına da hemen başlamanızı tavsiye ediyorum. Madem güzel bir şeye başladınız oyunlarla da kesinlikle pekiştirmelisiniz.

 • Reply
  Tuba Günsever
  15 Ağustos 2017 at 10:04 AM

  Çok doğru tespit 😀 oyunları olmasa Sapkowski’yi asla tanıyamazdı Türk insanı :)))

 • Bir yorum yazın: