Canlı Dostlarımız Okunmalı

Kızıl Kurt Yok Olmasın

kızılkurt

Bilmiyorum belki bugünlerde olduğumdan daha duygusalımdır belki de çevremde olan bitenlere kızıl kurtların yok olma tehlikesinden daha az değer veriyorumdur. Kimbilir, belki de her zaman böyleydim. İnsanlara uzak doğayı ilgilendiren olaylara yakın. Bir karar aldım bundan sonra türü tükenen hayvanlar için birşeyler yapmanın haricinde onları kendi çapımda da olsa tanıtmaya çalışacağım. Çünkü her şeyin ilk adımı önce tanımakla başlıyor. Böylelikle hem kendim yeni birşeyler öğreneceğim hem de çevremde benim gibi olan insanlarla öğrendiklerimi paylaşacağım. Bizden yüzbinlerce km uzaklıktalar diye bir şeyler yapamayacağımız anlamına gelmiyor.

redwolf

Bir kızıl kurdu  belki benim gibi hiç görmediniz belki de hiç göremeyeceksiniz.  Düşünün türünüzden son 45 kişi kalıyor. Ne yapacağınızı bilemediğiniz gibi üreme hızınız yok olma hızınıza yetişemiyor. Biz zamanlar Amerika’nın tüm Güneydoğusunda bozkırlarda özgürce koşuyor, doğanın, varoluşunuzun tadını çıkarıyordunuz. Doğa sizindi.

redwolf

Kızıl kurt, latincesi Canis Rufus, bir zamanlar tüm Güneydoğu Amerika’da yaygınmış. 1980’lerde vahşi hayvan kontrolü adı altına aşırı avlanmadan dolayı türleri tükenme noktasına geldi. Şimdi de bu güzel hayvanlar tükenmesin diye Amerikalılar bas bas bağrınıyorlar. İş işten geçtikten sonra kıymet bilmek, o ana kadar düşüncesizce davranmak da bizim türümüzün has özelliği olduğundan şaşırmıyorum. 5-8’li gruplar halinde dolaşan kızıl kurtlar insanlar yüzünden yaşam alanlarını terk ettiler. Onların olmadığı bataklıklar, dağlık bölgelere kaçmak zorunda kaldılar. Oralarda ait olmadıkları yerlerde yaşamlarını sürdürmeye, nesillerini devam ettirmeye çalıştılar ama olmadı. Nasıl bizler Antartika’da gerekli ekipman, yiyecek kaynak olmadan yaşayamazsak onlar da yaşayamadılar ve tükenme noktasına geldiler. Şu an kaynaklara göre geriye sadece 45 tane kızıl kurt kaldı. Onlar da bir noktadan sonra doğada olmayacaklar, laboratuvarlarda, hayvan bahçelerinde korunmaya çalışılacaklar. Pandalar gibi insan eliyle nesilleri devam ettirilmeye çalışılacak. Peki bunlara gerek var mıydı? Pandalar gibi şanlı olma ihtimalleri de oldukça düşük çünkü insanlara göre bir panda kadar şirin değiller.

redwolf-extinct

kaynak: www.iucnredlist.org

Kızıl kurtların belki de tükenmelerinin önüne geçilmesini yavaşlatan bir durumda üreme biçimleri. Sürüde yalnızca alfa çifti ürüyor sürünün diğer üyelerinin yavrusu olmuyor. Durum böyle olunca da tükenme  hızına yetişemiyorlar.

North Carolina Zoo’da doğan kızıl kurt yavruları

Yine de bunlara rağmen bilincin oluşturulması ve onları yaşatmak için çaba gösteren güzel insanlar ve kuruluşlar var. Şu an North Carolina Wildlife Federation kızıl kurt avlayanlarla ilgili herhangi  yararlı bilgi paylaşanlara 33.000$ ödül vermekte. Okullarda  bilincin arttırılması için iletişim çalışmaları sürdürülmekte. Güzel bir haber de geçtiğimiz günlerde North Carolina Zoo’dan geldi. 3 tane yavru kızıl kurt doğdu. Umarım yaşarlar ve doğada özgürlüklerine kavuşurlar.

Not: bu yazıyı yazarken Clem Leek’ten Bless Those Tired Eyes şarkısını da onlara ithaf ediyorum <3

Kaynak:

http://www.iucnredlist.org/details/3747/0

Red Wolf Pups Born in Two North Carolina SSP Facilities

http://blog.nwf.org/2014/03/red-wolves-an-endangered-species-in-peril/

https://www.nwf.org/What-We-Do/Protect-Wildlife/Red-Wolf-Restoration.aspx

You Might Also Like

2 Yorum

 • Reply
  Ezgi
  12 Haziran 2017 at 7:33 AM

  Bu yazı beni çok etkiledi, tür tükenen canlılar üzerine ben de ilgileniyorum ve böyle bir paylaşım görmek beni çok mutlu etti.
  Sevgiler.

  • Reply
   KahveKediKitap
   18 Haziran 2017 at 1:17 PM

   Merhaba, teşekkür ederim. Benim gibi hisseden ve düşünen insanlarla güzel bir şeyler paylaşabildiysem ne mutlu bana. Keyifli günler dilerim^^

  Bir yorum yazın: