Kitaplar Kitaplardan Sözler Okunmalı

Jose Saramago – Filin Yolculuğu

Krallar, ülkeler arası yolculuklar ve devasa bir fil…

Filin adı Süleyman, aslında Muhteşem Süleyman. Portekiz Kralı öyle buyurmuş, Osmanlı padişahına gönderme yapası gelmiş.

Fil Süleyman bize Jose Saramago’nun emaneti, son kitabı. Hani deriz ya ölüm döşeğinde diye. Saramago aynen bu şekilde yazdı son kitabını. Bitiremeyeceği için korktu ama sonunda bitirdi ve bizlerle vedalaştı. O yüzden bu kitabını da okumasaydım, Saramago’nun bir parçası bende eksik kalırdı.

Kitabı okurken nasıl fil Süleyman ile yolculuk yaptıysam, o da benimle gittiğim her yere geldi ama çok az okuma fırsatı bulabildim. Aslında bu kitaba biraz haksızlık yaptığımı hissediyor istediğim halde gereken önemi gösteremediğim için kendime kızıyor ve fil Süleyman’a kendimi affetirmek için onu kaleme alıyorum.

Bir fil düşünün. Kaderinden habersiz, iki ülke arasında bağ kurmak için gönderilen devasa bir hediye. Eee tabii yüzlerce yıl öncesi olunca, politikalar farklı, hediyeler de farklı oluyor. Portekiz kralı, Roma-Germen imparatoruna hediye olarak gönderir fil Süleyman’ı. En önde süvariler, askerler arkada,  filin ve askerlerin yemeklerini, eşyalarını taşıyan ırgatlar eşliğinde aylarca sürecek yolculuklarına başlarlar. Kitap özellikle filin her zaman yanında olan fil terbiyecisi Subhro ve fil Süleyman üzerinden gitse de siz de o kafilenin bir parçası olarak onlarla yolculuk yapıyorsunuz.

Hinduzim ve Hıristiyanlık hikayelerinin iyi harmanlanmış olmasının yanında beni en çok etkileyen şey, file yakınlaşmak ve onu hissetmek oldu. O zamanlar bir fil ile neredeyse hiç karşılaşmamış olan insanların file gösterdiği tepkiler, onu tanrısallaştırmaları ama buna rağmen yine de insanoğlunun bizi şaşırtmayan hırsı, bencilliği ve nankörlüğünü görüyorsunuz.

Daha fazla bahsedersem spoiler vereceğim diye korkuyor ve o yüzden kitabı alın ve okuyun diyorum. Ama şunu da bilin ki kitap bir macera kitabı değil, gezi kitabı hiç değil. Kitap mistik bir kitap. Fil Süleyman ile kilometrelerce yol yürüyorsunuz ve size hiçbir şey vaad etmemesine rağmen fil Süleyman’ı seviyorsunuz.

O yüzden kitabı bitirince içimde bir burukluk kaldı ve aklıma takıldı.

Acaba fil Süleyman gerçekten yaşadı mı?

Kitaptan kısa kısa:

  • “İnsanın kendi hayallerine para ödemesi, umutsuzlukların en beteri olmalıydı”

  • Sanırım filleri hiçbir zaman anlayamayacağım, Biliyor musunuz, ben doğduğumdan beri fillerle yaşıyorum ve onları anlamayı başaramadım. Neden? Belki de fil, bir filden çok daha fazlası olduğu içindir…

 

You Might Also Like

Daha önce yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bir yorum yazın: