Kitaplar Okunmalı

InfInIty Gauntlet Çizgi Roman

Herkes heyecanla uzun zamandır Marvel’ın Avengers: Infinity War filmini bekliyordu. Filmin de en heyecanla beklenen karakteri elbette ki Thanos’tu. Şimdi her tarafı Infinity War ve Thanos figürleri saracak biliyorum. Ama onun öncesinde dikkate değer kitaplar da var. Özellikle Infinity Gauntlet çizgi romanı, keyifle okuma haricinde aynı zamanda iyi bir bilgi kaynağı. 6 seriden oluşan  bu ciltte Thanos, hayatının aşkı olarak adlandırdığı Ölüm Hanım’ı etkilemek için her şeyi yapıyor. Sonsuzluk taşlarını kullanarak dünyada yaşayan canlıların yarısını ortadan kaldırıyor. O ne yapsa kafi olmuyor, Ölüm mutlu olmuyor. Avengers Thanos’u alt etmek için bir araya geliyor. Türlü stratejiler deniyorlar ama onu tanrı mertbesinden indirmek çok zor. Asgard da bu durumdan nasibini alıyor, Nebula zaten garibim spoiler vermek istemiyorum. Okuyun ve yaşayın. Okudukça Thanos ne kadar kötü ve kontrolsüz biri olsa da açgözlü bir duygusal olduğunu da görüyorsunuz 🙂 Hasta, hasta… 😆

Peki bilmeyenler için kısaca Thanos Kimdir? Sonsuzluk Taşları nelerdir?

Bu çizgi romanında yazarı olan Jim Starlin ve Mike Friedrich tarafından 1970 yıllarda yaratılan Thanos, çılgın titan olarak adlandırılır. Sonsuz bir yaşam gücüne sahip olan Thanos’un çizgi romanlarda ilk görüldüğü yer ise 1973 yılında Iron Man’in 55. Sayısına denk geliyormuş. Şahsen ben onu okumadım J Temel özellikleri süper güç, hız ve sınırsız yaşamdır. Telepatik yetenekleri de olan Thanos, kozmik enerjileri eme eme korkunç bir güç haline gelmiştir. Bu yüzden de evrenler arası yolculuk yapabilmek onun için çocuk oyuncağıdır.

Taşlara gelirsek, tam 6 tane infinity gem yani sonsuzluk taşı var.

Güç Taşı (Power stone)

Guardians of the galaxy filmini hatırlayın Ronan karakteri bu taşı kullanıyordu. Rengi mor olan bu taş öyle bir taş ki kullanan kişiyi bile öldürme ihtimali var. Oldukça dengesiz. Xandar’da Nova Corps’un kasasında yer alıyor.

Uzay taşı (Space stone)

Mavi renk olan Uzay taşı ise ilk olarak Captain America The First Avenger da karşımıza çıkmıştı. Uzayı bükebilen, istediğiniz yere sizi götüren bir taş. Zamanında Odin tarafından kullanılan taş Asgard’da Heimdall tarafından korunmakta.

Zihin taşı (Mind stone)

Loki’nin asasından hatırlayacağınız sarı renkte olan bu taş Age of Ultron’da Vision’ın alnında yer almaktadır.

Gerçeklik taşı (Reality Stone)

Sanırım ilk karşımıza Thor: The Dark World filminde çıkmış. Aslında kırmızı renkli bir sıvı olan taşı ben sanırım bu yüzden hatırlamıyorum. Koleksiyoncu olarak bilinen Taneleer Tivan’ın elinde bulunuyormuş. Adından da anlaşıldığı gibi gerçekliği bükmenize yarıyor, uzay taşı ile bir araya geldiğinde muazzam bir güç oluşturuyormuş.

Zaman taşı (time stone)

Eye of Agamotto diye bilenen taş yeşil renkli. Karşımıza ise Dr. Strange filminde çıkmıştı. Geçmiş ve gelecek üzerinde oynayabilme, zamanda yolculuk, zamanı bükebilmek hepsi bu taşta.

Ruh taşı (Soul stone)

Turuncu renkte olan ruh taşını kullanan varlıkların ruhlarını ele geçirebiliyor ve onları ruhlar dünyasına hapsedebiliyor. Kişileri manipüle etme, düşüncelerini öğrenme özelliklerine sahip oluyorsunuz. Şu an bu taşı Adam Warlock kontrol ediyor. Guardians of the Galaxy filminde en son kendisi bir koza içinde görmüştük.

Zaten filmleri izleyenlerin belli fikirleri olacak fakat başka bir doyum yaşamayı ve çizgi romanları sevenler için okuma sırası ise şu şekilde:

 • Thanos Yükseliyor
 • Infinity Gauntlet
 • Infinity War
 • Infinity Crusade 1-2
 • Infinity Abyss
 • Marvel Evreni: Son
 • Annihilation Cilt 1-2-3
 • Annihilation: Fetih 1-2
 • Krallar Savaşı
 • Krallar Diyarı
 • Thanos Imperative

Tabii bunların haricinde Thanos vs. Hulk, Thanos 1: Thanos Geri döndü gibi kitaplar da mevcut. Onların bunların içerisinde bir yeri var mı bilmiyorum. Normalde seriye hiç başlamamışlar için Thanos Rising çizgi romanı önerilir ama bence Thanos hakkında daha önce okumalar yaptıysanız Gauntlet ile de başlayabilirsiniz.

 

 

You Might Also Like

Daha önce yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bir yorum yazın: