Kitaplar Kitaplardan Sözler Okunmalı

Sıradan Zaferler

Bu sefer fantastik olmayan bir çizgi roman önerisi ile karşınızdayım. Manu Larcenet, Sıradan Zaferler çizgi romanı ile bizlere, o adına hayat ya da günlük yaşam dediğimiz döngüden, sıcak ama duygusal bir eser sunuyor. Hepimizin olmadığımız şeyleri olma ve hayal etme arzumuzun yüksek olduğu bir çağda bize bizi anlatıyor. Fantastik, korku vb. türlerdeki çizgi romanları okumak büyük bir keyif olsa da Larcenet kesinlikle ruhumuzun ihtiyaç duyduğu bir şeyi bize sunuyor. Bir nevi aynaya bakmamızı sağlıyor ya da bilip de aklımıza getirmek istemediğimiz bir şeyi bize hatırlatan bir arkadaş görevi görüyor.

Hikaye, hayatımızda toplumun değer biçtiği birçok başarının aslında ne kadar sıradan zaferlerden oluştuğunu Marco adında Fransız bir fotoğrafçının hayatı üzerinden anlatıyor.  Marco fotoğrafçılığı popüler olduğu için değil kendini iyi hissettirdiği ve insanlara onun gözünden bakabilmelerini sağlamak için yapıyor. Arada hiç beklemediği zamanlarda panik ataklar geçiriyor, bu yüzden ilaçlar kullanıyor ve bir terapiste gidiyor. Hayatında yaşadığı her insanın karşılaşabileceği bazı temel sıkıntıları o da yaşıyor. Marco’yu bazen bu sorunlardan kaçarken görüyoruz, bazen de üzerine giderken. Hayatta bir şeyler yapmak istiyor ama kafası hep bulanık.  Düşünceleri hakkında tanıdığı ya da karşılaştığı insanlarla hiç gocunmadan konuşabilmesi bana göre onun en iyi özelliği ve bu özellik de onu rahatlatıp, ilerlemesini sağlıyor. Zaten okuyanlar bu çizgi romanın içeriğinde psikoloji, politika, işçi hakları, aile gibi konuları sıkça görecekler.

Sıradan Zaferler, beni bir gülümsetti bir hüzünlendirdi. Bu arada ülkemizde Karakarga yayınları tarafından basılan kitabın Angouleme’de (Uluslararası Çizgi Roman Festivali) “En iyi çizgi roman ödülü” aldığını da atlamamak lazım. Bir çizgi roman olarak asla ince değil tam 242 sayfalık çeviri Emre Yavuz tarafından yapılmış. Umarım siz de benim gibi okurken büyük keyif alırsınız, sizi de birbirinden farklı anlamlı düşüncelere sürüklemesi dileğiyle!

You Might Also Like

Daha önce yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bir yorum yazın: