Kitaplar Kitaplardan Sözler Okunmalı

Ready Player One – Başlat Kitap İncelemesi

Ready Player One ülkemizdeki adıyla “Başlat” kitabı, yakında sinemalarda da vizyona girecek. Baştan söylemek istiyorum, bu kitap  Ernest Cline tarafından oyun dünyasındaki herkese verilmiş bir armağan. Özellikle de 80’lerde doğmuş, büyümüş ya da o yılların kültürüne kendini yakın hissetmiş herkes için harika bir macera. Kitap ile ilgili yorumlarıma direkt şahsi fikirlerimle girdim çünkü objektif olabileceğim noktalar maalesef çok sınırlı. Objektif olabileceğim noktalar sadece kitabın diliyle, akışıyla ilgili olabilir çünkü ben de aynı yukarıda bahsettiğim kitle içerisinde yer alan biriyim 🙂

Ready Player One Filminden bir kare (2018)
Tye Sheridan  Wade Owen Watts/Parzival rolünde

Peki Ready Player One bize ne anlatıyor? Hikayesi kabaca şöyle: 2045 yılındasınız ve evet tahmin edebileceğiniz gibi dünyamız bir yok oluşun eşiğinde. Her geçen gün enerjisini kaybediyor. Kıtlık, açlık, karmaşa ve hastalıklar gittikçe artıyor, doğal kaynaklar tükenme safhasında. Teknoloji muazzam bir seviyeye gelmiş, arttırılmış gerçeklik insanların hayatının büyük bir kısmı haline gelmiş ama insanlık kendi ihtirasından dolayı bunca teknolojiye rağmen çöküş dönemine girmiştir. Gerçek hayatta tüm bunlar yaşanırken insanlar derme çatma harabelerde, eski binalarda ve çoğunlukla üst üste dizilmiş karavanlarda Oasis denilen sanal gerçeklik dünyasında gezinirler. Gerçeklikten kaçarak oradaki sonsuz imkanlara sahip sanal gerçeklikte yaşamlarını sürdürürler. Tek yapmaları gereken şey, Oasis konsoluyla  sanal dünyaya giriş yapmaktır. Oasis, öyle bir evren ki artık insanlar burada okula, işe gidiyorlar. Gerçek hayattaki ofise gitme, evden okula dönme derdi yok. Geri kalan çoğu zamanı da oyun oynayarak ya da partilerde geçiriyorlar ya da her ne yapmak istiyorlarsa 🙂 ve gerçek hayatan kalan şey ise şey uyumak ve arada yemek yemek. İşte insanlar hayatlarını bu şekilde sanal alemde geçirirken bir gün Oasis’in kurucusu James Halliday ölüyor. Ölüyor ama arkasında da tüm insanlığı bir yarışa sürükleyecek bir servet bırakıyor. Servetini de yalnızca Oasis içerisinde yer alan 3 anahtarı da bulan kişiye emanet edecek. İnanılmaz bir sanal dünya ve arkasındaki zenginlik. Tabii bu açıklandığında iyi, kötü herkes kıran kırana bir mücadeleye girişiyor. Sizde bunun tam ortasında yer alıyorsunuz.

Ernest Cline, bugün “geek” olarak adlandırılan ve oldukça da karıştırılan kişileri çok iyi yansıtan ve temsil eden bir yazar. Pacman’den Space Invaders’a, Star Wars evreninden D&D’ye, Blade Runner’a, özellikle de 1980’ler kuşağında kült olmuş her şeyden bir kuple bulabileceğiniz bir kitap Ready Player One. Ben kendisini kitabıyla tanıma fırsatı buldum, siz de henüz keşfetmediyseniz ve bilgisayarlar, bilim kurgu, video oyunlar, çizgi romanlar sizin olmazsa olmazınız ise mutlaka tanışmalısınız. Özellikle benim gibi çocukluğunuzun en iyi zamanları sokak haricinde bilgisayar oyunlarından oluşuyorsa büyük ihtimal kitabı da çok seveceksiniz.

Kitabı okurken bir yandan da şunu düşündüm. Düşünsenize dünya çok sessiz bir yer haline geliyor. Sokaklarda oynayan çocuklar yok, trafikte kalan arabalar yok. Sanki gerçek dünya bir simülasyonmuş sanal dünya ise asıl gerçeklikmiş gibi bir tersyüz durumu mevcut. Bu üzücü ama aynı zamanda çok da merak uyandırıcı. Gözlüğü takıp sevdiğimiz tüm oyunları oynayabilmek, oradan oraya ışınlanabilmek, normalde hiç tanışamayacağımız binlerce insanla bambaşka görünümlerde bir araya gelebilmek gerçekten çok ilgi çekici.  Özellikle de gerçek hayatta sizi hırsızlık, adam öldürme, tecavüz ve hastalık bekliyorsa. Bir yandan da ben hangisini tercih ederdim sorusu aklıma geldi, cevabı %80 Oasis %20 gerçek yaşam oldu. Çünkü dünya artık bildiğim dünya olmayacaksa kitapta yazılan gibi olacaksa oldukça riskli bir dünya.

Ernest Cline tam bir geek ve bunu fazlasıyla belli ediyor. 🙂 Ona ait ECTO-88 & EOD-88 De Lorean’lar yanyana.

Bu arada kitabın başları çok sürükleyici gidiyor, sonra bir duraksama oluyor ama sonra eski hızına tekrar kavuşuyor ve kitabı bitirmiş oluyorsunuz. 😃 Kitabı okurken daha önce karşılaşmadığınız şarkılar, oyunlar ya da kişiler var ise not almanızı tavsiye ederim çünkü sonradan unutuluyor.

Bu kitabı okuyanlar varsa yorumlarını da çok merak ediyorum. Okumayanlara ise şimdiden keyifli okumalar!!

 

You Might Also Like

Daha önce yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bir yorum yazın: