Canlı Dostlarımız Kitaplar Tasarım

Plastik Atıklardan Üretilen Çocuk Kitabı: The Ocean PlastIc Book

Herkese merhaba! İçimi açan, umut dolduran güzel bir çocuk kitabını sizlere tanıtmak istiyorum.  The Ocean Plastic Book projesinin kitabı  “How Pippa Became The Queen of The Ocean” kitabının diğer tüm çocuk kitaplarından farklılaşan umut vadeden bir özelliği var: okyanustaki plastik atıklardan üretilmiş olması. Harika düşünülmüş bu projenin çıkış noktası ise bilim insanlarının yaptığı bir hesaplama. 2050 yılına kadar okyanuslardaki plastik atıkların sayısı bu şekilde devam ederse atık sayısı okyanuslarda yaşayan balıkların sayısını geçmiş olacakmış.

Ne kadar üzücü değil mi? Herkesi bilmem ama ben böyle şeyleri aklına getirince cidden üzülen, içi sızlayan birisiyim. Kendi bilincim olduğundan beri (artık o ne zamandan beri ise) asla yere bir çöp dahi atmadım. Gezindiğim yerlerde çöp kutusunun olmaması asla bahanem olmadı. Gerekirse çantama atar, elimde taşır yine de atmam. Ben böyle büyüyen bir çocuktum. Ne diyeyim, şanslıydım sanırım. Ailem bana bu konuda çok iyi bir eğitim vermiş. Nasıl benimsemiş isem bir kereden bir şey olmaz düşüncesi asla aklıma yer etmedi. Atarsam kendimden bir parçayı da o yerde bırakmış olurum, işte bana o kadar ters. O yüzden böyle büyüyen çocuklar denizlerde pet şişeler görünce, bir sokaktan geçerken yerlere saçılmış çöpler görünce üzülürler ve o insanları da asla anlayamazlar.

Hani bir söz vardı: Herkes kendi evinin önünü süpürse dünya çok daha güzel bir yer olurdu. Fakat bugün insanlığın geldiği nokta her zamankinden daha çok yıkım içeriyor. Kuruluşlar, temiz yürekli insanlar temizlik ve daha güzel bir dünya bilincini yaymak için uğraşsa da onlardan daha fazla sayıda insan değil kendi evinin önünü temiz tutmak geçtiği her yeri kirletiyor. Hal böyle olunca da kirlenen, insan eliyle mahvedilen yerlerin sayısı gittikçe artıyor. Yine de içimizde bazıları mücadele etmeye devam ediyor. Bu kitap da bunun güzel örneklerinden biri. Plastiğin hayatımızdaki yerini tartışmaya gerek yok, kullanılmaya devam edeceği belli fakat onu nasıl kullanacağımız biz insanlara ve yaratıcılığımıza kalmış. Bugün kullanılan kitapların da plastikten olabileceği düşüncesi umarım daha birçok insana ilham verir. Bir çocuk kitabı olsa bile bende de okuma isteği bulunan bu güzel kitabı web sitesinden de okuyabilirsiniz. Ne diyeyim umarım plastik atıklar daha nice güzel şeylere dönüşür de son adresleri okyanuslar, yeşillik alanlar olmaz.

Daha kötü görüntüler de var ama ben yine de en sadelerini paylaşmak istedim. Ait olması gereken yerlerde olmayan çöpler…


You Might Also Like

Daha önce yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bir yorum yazın: