Kitaplar Okunmalı

Mad Max Fury Road | Çizgi Roman

Filmleriyle meşhur Mad Max’in harika dokusuna çizgi romanı da aynen devam ediyor. Filmin adı ile aynı olan çizgi roman, aslında bir nevi filmin öncesini konu alıyor. Fury Road’da Mad Max, Furiosa, Immortan Joe gibi karakterlerin öncesinde neler yaptıklarını görüyoruz.

Immortan Joe

Mel Gibson’ın ve Tom Hardy’nin oynadığı Mad Max filmlerini henüz izlememiş olanlar için bu dünyayı biraz daha açmak istiyorum. Yakıt ve su savaşlarından dolayı yok olmaya yüz tutmuş bir dünyada artık tek geçerli şey, hayatta kalanların belirlediği kanunlardır. Kıyamet sonrası insanlığın neredeyse öldüğü bu ortamda sözü geçen tek kişi, tiran savaş lordu Immortan Joe’dur. O, altın değerinde olan su, yakıt ve araçları elinde tutan yegane kişidir. Onun warboys dediği savaş çocuklarının ezip geçmediği, sömürmediği neredeyse hiçbir yer yoktur. İnsanlık yine o iğrenç vahşi hayatına geri dönmüştür. Sağlıklı bir tane insan bulmakta zorlanacağınız bu çöle dönüşmüş kıyamet sonrası hayatta kadınların ise hiçbir değeri yoktur. Kadınlar bir nevi kısır olan bu tiran için sadece birer doğurma makinesidir. Joe’nun elinde tutsak olan kadınlar iğrenç bir hayat yaşamakta fakat halkın kalanlarına göre daha korunaklı ve güzide bir yaşam sürmektedirler tabii buna güzide denemez. Hem fiziksel hem duygusal yönden çöküş yaşayan kadınların günleri kitaplarla (evet ilginç ama Joe onların kitap okumalarını istiyordu), öykülerle geçer. Bu onları hayata bağlayan tek şeydir. Hayallerinde hep bir gün kurtulacaklarını düşünürler. Immortan Joe’nun hepsi de birbirinden iğrenç üç oğlu vardır. Bunlar psikopatik kişiliğe sahip katil Scrotus, Herkül gücüne sahip ama zihnen çocuk adam olan Rictus Erectus ve bir çocuğun vücuduna sahip Corpus Callosum. Bu zihinsel ve fiziksel sorunlu çocukların hiçbiri de Joe’nun yerini alamazlardı. Bu yüzden de en sağlıklı ve el değmemiş kadınları hep kendine ayırdı. Kendine sağlıklı bir varis bırakmaları için onları hapsetse de her yeni doğan bebek kusurlu oluyordu. Sanırım bunda nükleer felaket sonrası olan bir kısırlık problemi.

İşte çizgi romanda da önce Immortan Joe ve onun askerlerinin babasız bıraktığı küçük Nux’ın hikayesi ile yola çıkıyor, sonra meşhur Furiosa ile yola devam ediyoruz. Filmi izleyenler Furiosa karakterini Charlize Theron’dan hatırlarlar. Furiosa, bu parçalanmaya yüz tutmuş dünyada tek koluyla bile olsa ayakta kalabilen çok güçlü bir kadındır. Kadından çok sert yapısıyla erkek gibi davrandığından Joe’nun doğum makinesi olan kadınlarını korumak için görevlendirilir. Başta hapis kadınlara karşı oldukça soğuk olsa da onlarla arasında  gittikçe bir bağ oluşur. Bir sonraki bölümde ise nam-ı değer Mad Max’imizi görürüz. Ailesini acı bir şekilde motorlu bir çete tarafından kaybeden Max,  yolda karşısına çıkandan öcünü almak için mücadele eder, para kazanmak için wasteland dedikleri yerde  kafes dövüşlerine girer. Oradan kazandığı araç motoru ile yola koyulur ve tabii başı beladan ve yıkımdan kurtulmaz. Bu çizgi romanda Mad Max ve Furiosa’nın yolları henüz kesişmiyor işte buradan sona Fury Road filmi devreye giriyor.

George Miller tarafından yazılan çizgi romanda Mark Sexton, Leandro Fernández, Riccardo Burchielli ve Tristan Jones gibi illüstratörlerle çalışmışlar.  O yüzden bu çizgi romanın çizimleri, renkleri, yaydığı atmosferin tadı gerçekten bambaşka. Filmlerinin havasını buram buram içinize çekeceksiniz. Filmi sevenler, kıyamet sonrası senaryoları sevenler bu çizgi romanı okumalı. Bundan sonra doğrudan Furiosa’ya ait bir çizgi roman var onu da okumak için sabırsızlanıyorum çünkü Furiosa karakteri gerçekten çok başarılı yaratılmış. İnsanların onun hikayesini neden bu kadar merak ettiklerinin cevabı sanırım bu olsa gerek.

Furiosa

Yazıma son vermeden önce kısa bir uyarı yapmak istiyorum. Eğer filmleri daha önce izlemediyseniz ve konuyu tam bilmiyorsanız öncesini anlatsa bile bu çizgi romandan başlamanızı hiç tavsiye etmem. Kendinizi nerede bulduğunuzu şaşırabilirsiniz çünkü kitapta doğrudan her karakterin önceki halleri anlatılmıyor. Sadece filmin öncesinde karakterlerin  hayatlarından belirli bir kesit gösteriliyor.

You Might Also Like

Daha önce yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bir yorum yazın: