Kitaplar Okunmalı

Low Çizgi Roman vol. 1

Yurt dışı gezilerinin belki de en güzel yanı henüz ülkenize gelmemiş, belki de hiç gelmeyecek yeni şeylerle karşılaşma imkanına sahip olmak. Yeni tatlar, yeni görülecek yerlerin dışında bana en çok keyif veren şey ilgi alanlarımla ilgili güzel bir şeylerle karşılaşabilmek. İşte yine böyle bir yurt dışı gezilerinden birinde Amerika’da Low çizgi roman serisi ile karşılaştım. Girdiğim çizgi romancı içerisinde kaybolmuş olan ben ne alıp nelerden vazgeçeceğimi düşünürken indirimli kısımda karşılaştım bu seri ile. Dükkan sahibi normal fiyatlarından %30 daha indirimli olduklarını söyledi. Bilmediğim bir ton çizgi romanın arasında çizimleriyle dikkatimi çekti. Zaten konusu üzerine biraz konuştuk ve almaya karar verdim. Image Comics’in yayını olan Low serisi Rick Remender ve Greg Tocchini ortak çalışması. 2014 yılında yayınlanan bu serinin ilk cildi, 6 sayısını içeriyor. O kadar kitap vs. alırken ya seriyi beğenmezsem diye de emin olamadığımdan sebep serinin sadece birincisini aldım. Tabii sonradan pişman oldum.

Çizimlerden de biraz anlaşılacağı üzere  Low, post apocalyptic bir dünyada geçiyor yani tam da sevdiğim gibi 🙂 Hikayesi ise şöyle, çok eskilerden beri bilinen bir gerçek olarak bir saatli bomba misali güneş, her geçen gün daha da büyümeye devam eder ve gittikçe dünya için büyük bir tehdit haline gelir. Tabii tek sıkıntı bu değildir:İnsanoğlunun bitmek bilmeyen tüketimi ile beraber dünyada kaynaklar da bitme noktasına gelmiştir. İnsanlık çareyi, yaşanacak yeni bir gezegen aramakta bulur. Bunu yaparken de dünyanın en yaşanılası yeri okyanusların derinliklerine yerleşirler. Yeryüzüne çıkmak artık oldukça tehlikelidir. Bu yüzden dünyanın en derin yeri Mariana çukuru en güvenli yer haline gelmiştir. İnsanlık yeni bir gezegen arayışından çok hedonizmi benimseyerek kalan zamanını pek de iyi kullanamaz.

Hayat bu şekilde akıp giderken bizim ana karakter olarak göreceğimiz Stel Caine de diğerleri gibi Mariana çukurunda kocası ve üç çocuğu ile beraber yaşamını sürdürmektedir. Herkesin umutlarını tükettiği bu yeni yaşam tarzında o asla umudunu kaybetmez. Hatta ailesi tarafından umut krizine girmiş olduğu gibi takılmalarla sık sık karşılaşır. Bir gün korsanlar tarafından ailesi parçalanır ve çocuklarını uzun seneler boyunca bulamaz ama yine de umudunu kaybetmez. Zaten mücadelesi ve asıl hikayesi de böyle başlar.

Seri ülkemizde raflarda olmasa da mutlaka gelecektir. Zaten Tocchini’nin çizimlerini de ayrı bir sevdim, doyamadım o yüzden mutlaka görülmeli. Başta karışık gelebilir ama sonra alışıyorsunuz. Ama öncesinde edinmek isteyenler Amazon’da bulabilir. Okuyan var ise görüşlerini yorum olarak bu yazı altına yazsın çünkü merak ediyorum 🙂

You Might Also Like

Daha önce yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bir yorum yazın: