Kitaplar Okunmalı

Kitap Alışverişi: İdefix

Bir kitapsever kitaplığı ne kadar dolup taşsa, okunacak daha 100 kitabı olsa da umarsızca kitap alışverişine devam eder. Bir de üzerine güzel mi güzel kitap indirimleri olursa asla kendini tutamaz. “Bu kitap normalde çok pahalı, şimdi alayım ki o artan para ile fazladan bir kitap daha alırım” diye içten içe sevinir. Kitapçılar pek yapmasa da online kitapevleri ve kitap satan siteler indirim konusunda çok daha iyiler. Özellikle İdefix bize güzel indirimler yapmaya devam ediyor. Bir önceki alışverişimden kalan %15 hediye çekini harcamayı düşünürken bir de Mangalarda %30 indirim olduğunu görünce gözlerimden kalpler çıktı. Sayende yepyeni çizgi romanlarım oldu teşekkürler İdefix! 😍

Peki bu indirimde ben neler aldım?

Guy Delisle, Shenzhen: Çin’den Bir Gezi Hikâyesi, Karakarga Yayınları

Guy Delisle Kanadalı bir çizgi romancı. Onu ilk Pyongyang çizgi romanı ile tanıdım. Ama hiçbir çizgi romanını henüz okumadım. Aslında ilk Pyongyang’ı almayı düşünmüştüm fakat bu indirimde şansımı nedense Shenzhen’den kullanmak istedim. Delisle, bildiğim kadarıyla çizgi romanlarında gezdiği yerleri ele alıyor. Shenzhen’e de yolu bir animasyon stüdyosunu denetlemek için düşmüş. Doğu ve Batı arasındaki farkları, sade ve eğlenceli anlatımıyla ele alıyor. Shenzhen çizgi romanı Harvey ve Doug Wright ödüllerini de kapmış. E daha ne olsun? Bize de bizden çok uzaklarda yer alan bu şehri Guy Delisle gözünden izlemek kalıyor.

Bu arada ben bu kitabı almadan önce paylaşmıştım. Hemen Shenzhen şehrinin resmi instagram sayfası like atıp yorum yapmıştı. Hoşuma gitti çünkü çok uzaklardan birileri hiç bilmedikleri bir şehri iyi bir çizer sayesinde tanıma fırsatı buluyor ve sizin ülkenizi şehrinizi tanıyorlar. Umarım bizim ülkemizin de şehirleri bir gün aynı şekilde hikayeleştirilir ve hiç bilmeyen insanlarda merak konusu oluşturur.

Charles Darwin, Türlerin Kökeni Manga, Yordam Kitap

Charles Darwin’in bilimde devrim yaratan, tabuları yıkan eseri Türlerin Kökeni, Yordam Kitap sayesinde manga olarak bizlere kazandırılan bir eser daha. Türlerin kökeninden bu yana 150 yılı aşkın zaman geçti, teori daha da güçlendi fakat yaradılışçılık da iddialarını sürdürmeye devam ediyor. O yüzden evrim biliminin temellerini atan bu esere bir de manga gözünden incelemek ayrı bir zevk olacak. Manga, Darwin’in yaşam öyküsünü, Galapagos adalarına uzanan yolculuğunu türlerin kökeni harmanlıyor.

Erk Acarer, Anekdotlarla ve Çizgilerle Atatürk 1: Mustafa Değil Mustafa Kemal, Sayfa6 Yayınevi

Tüm bu kitapların içerisinde tabii ki en değerlisi en anlamlısı 💕 Cumhuriyetimizin kurucusu, şu anki modern yaşamımızın ve imkanlarımızın mimarı, Mustafa Kemal Atatürk’ün 100 anekdotunun çizimlerine kavuştuğu bir eser. Sadece yeni kuşaklara değil, bir önceki kuşağa da doğru bir şekilde anlatabilmek için çok önemli bir seri. Hani başarılı bir insan kıskanılır, çözemediğiniz büyük bir şeye karşı korkuyla yaklaşılır ya, işte Atam’a hep o şekilde yaklaşılıyor 😔 O çoktan aramızdan ayrıldı, o bu zamana kadar bu ülke için kendi hayatını umursamadan yaşadı, ardında inanılmaz eserler  bıraktı. Bambaşka bir şekilde yaşayabilir ve daha uzun ve huzurlu bir ömrü olabilirdi. Ama o bu yolu seçti, bu dünyadan sadece geçip gitmeyeceğim, iz bırakanlardan olacağım dedi ve güzel şeyler bırakıp gitti. Anlamayanlar ya da yanlış tanıyanlar mutlaka olacaktır. Kötüleyenler bile söylemeseler de özlerinde, kendi ile baş başa kaldıklarında, bu değeri paha biçilemez insanın hakkını yediklerini bilirler. O yüzdendir ki bu ülkeye ve insanlarına iyi bir hayat, hür bir yaşam için çabalamış bu insanı, tekrar tanımalıyız. Ve şimdi Erk Acarer’in yazıları ve Çağrı Kazancı’nın çizimleri sayesinde farklı bir açıdan da tanıma şansımız oldu.

Takici Kobayaşi, Yengeç Gemisi, Yordam Kitap

Bu indirimde aldığım bir diğer kitap da Yengeç Gemisi. Böylelikle Yordam Kitap’tan aldığım toplamda üçüncü manga olmuş oldu. Yengeç Gemisi ve Türlerin Kökeni’ni ile daha önce almış olduğum Lev Tolstoy’un Savaş ve Barış mangası ile birleşti ve Yordam Kitap’tan çıkan bu manga serileri tamamlanmış oldu. Şimdi okunmayı bekliyorlar. ☺ Takici Kobayaşi’nin eseri Yengeç Gemisi, 20. yüzyılda Japonya’da bir yengeç gemisinde insanlık dışı şartlarda çalışan işçilerin ve başkaldırışlarının hikayesini anlatıyor. Takici Kobayaşi’nin işkence altında öldürüldüğünü öğrenmem de bu kitabı almam da etkili oldu. Aslında öncelikle yazarın eserini okumam gerekir diye de düşünüyorum. Belki onu da alırım. Kobayaşi’nin bu eseri 2008 yılında manga haline getirilmiş ve 1 milyona yakın bir satış yakalamış. Bir mücadelenin hikayesi olarak görülüp okunması gereken bir eser. Okuduktan sonra yorumlarımı da ayrıca yazacağım.

Neil Gaiman, Sandman 3 Düş Ülke, İthaki Yayınları

Ünlü Sandman serisinin üçüncüsü, Düş Ülke’yi de bu indirimden aldım. Düş Ülke eğlenceli ama bir o kadar da ürpertici dört bölümden oluşuyor. William Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası oyununun ilk gösterimini konu alan, Dünya Fantastik Edebiyat Ödülü kazanan öyküsü, bir yazar tarafından tutsak edilen ilham perisi Calliope’nin hikayesini konu alıyor. Ne derler Gaiman bir başkadır! ☺

You Might Also Like

2 Yorum

 • Reply
  Ezgi
  4 Ağustos 2017 at 7:25 PM

  Neil Gaiman Harika bir yazar tüm kitaplarını severek okudum.Sevgiler

 • Reply
  Begüm Ezgi Esinler
  6 Ağustos 2017 at 8:49 PM

  Yazının ilk cümleleri beni yazının içine çekti. Okumam gereken kitaplarım olsa da yeni kitaplar almaktan kendimi alamıyorum ben de senin gibi. Her yeni kitap yeni bir heyecan hissettiriyor. Kitapları okuduktan sonraki yorumlarını da merakla bekliyorum 🙂

 • Bir yorum yazın: