Kitaplar

Kitap Alırken En Çok Tercih Ettiğim Siteler

Bir zamanlar her kitapçıya gidişimde en az yarım saat harcayan ben dikkat ediyorum son senelerde neredeyse çok az kitapçıya gitmeye başladım ve de gitme sürelerimin arası gittikçe açılmaya başladı. Bunun nedeni ülkemizde e-ticaret hizmeti veren markaların alt yapılarını ve müşteri ilişikilerini geliştirme çabalarıdır. Bu en azından benim için böyle. Eskiden bir D&R, Remzi Kitabevi ya da bir sahaf gezmek benim için çok büyük keyifti. Kitap kokularının arasında raflardan raflara dolaşırdım. Bazen hiç kitap almadan bile yarım saat – bir saat kaldığım olurdu. Ama ne oldu? Bu zevkimden zamanla fark etmeden kopmaya başladım. Bunda bir de  D&R’ın gereksiz ve anlamsız bir şekilde fiyatlarını yüksek tutmasının sebebi var. İçten içe gıcık oldum, garez yaptım 😊 Bir alışveriş merkezine çok nadiren giden ben bir kitapçı görürsem elbet yine geziniyorum ama almadan çıkıyorum. Kitaplara bakıyorum, fiyatlarını inceliyorum sonra da tıpış tıpış eve gidip o kitapların fiyatlarını karşılaştırıyorum. “Alınacak Kitaplar” listeme kaydediyorum. Ben kendimi biliyorum ama eminim birçok insan da zamanla benim gibi olmuştur. Çok sevdiğimiz o kitapçılardan hem isteyerek hem de istemeyerek uzaklaştık. Bunların yerini internet siteleri aldı.

Benim fikrime göre bu iyi de oldu. Çünkü kitapçıda binlerce kitabın arasında kaybolan kitaplar, yayınevleri artık internetten çok daha kolay bulunabilir oldu. Artık bir kitabı tek bir fiyata göre almak zorunda değilsiniz, alternatifiniz her zamankinden daha fazla. Aldığınız kitapları taşıma  derdiniz yok, kapınıza kadar geliyor. Aradığınız bir kitabı bulmak için kitapçıdaki görevliyi beklemek zorunda değilsiniz sitelerin arama alanlarından çok hızlı bir şekilde bulabiliyorsunuz. Artık kitap satan siteler indirim kuponları ile bizler için alışverişi körükleyici kampanyalar yapıyorlar. Bile bile kabulleniyorum ben, en azından varsın param gidecekse kitaplara gitsin 😊 Instagram’da birbirimizi takip ettiğimiz bazı kitapsever arkadaşlar kitaplarımı nerelerden seçtiğimi ve aldığımı soruyorlar. Bu yüzden daha çok kişiye ulaşması için kendi favori listemi hazırlamaya karar verdim.

Idefix

Neredeyse her ay düzenli olarak sınırı aşmamak kaydıyla belirli bir kota dahilinde İdefix’ten alışveriş yapıyorum. İdefix’i en çok kargomu her zaman zamanında ulaştırmasından, özeninden ve  her alışveriş sonrası verdiği hediye çeklerinden dolayı tercih ediyorum. Ayrıca ana sayfanın en alt kısmında yer alan “Ne Okusam” kısmı gerçekten özenilerek hazırlanmış, tebrik ediyorum. Web sitesi kullanıcı açısından daha kullanışlı olabilirdi fakat yine de gayet rahat alışveriş yapmamı sağlıyor. Rahatsız olduğum ufak bir kısım var. Arama kısmına bir kitap ya da bir çizgi roman serisi yazıyorum, ilgili kitabı buluyor fakat beraberinde alakasız yayınları da karşıma çıkarabiliyor bence karşımıza çıkan liste gayet sade olmalı. Bir de çizgi romanlara daha çok yer vermelerini isterdim. Özellikle de başka yerlerde pahalı olan bir çizgi romanı orada ucuza aldığımda ayrı bir mutlu oluyorum.

Bu aralar Idefix’ten almayı düşündüğüm kitaplar şöyle:

Jose Mauro De Vasconcelos – Kardeşim Rüzgar Kardeşim Deniz

Özge Samancı – Bırak Üzülsünler

Turgay Fişekçi – Çizgilerle Nazım Hikmet

Halkkitap

Gerek “Usta Yazarlar” gerek “Hürriyet” setleri ile çok güzel çalışmalara imza atan Halkkitap, benim bir diğer favorim. Ülkemiz ile ilgili gündemi takip edebilmek, birçok kıymetli insanın emeklerine katkı sağlamak için buradan alışveriş yapıyorum. Arada güzel indirimler de oluyor. Halkkitap’tan bu aralar alacağım kitaplar şu şekilde:

Ahmet Ümit – Elveda Güzel Vatanım ve Kırlangıç Çığlığı Kitabı

Hüsnü Yanak – Atatürk ve Yol Arkadaşları Dirilişin Öncüleri

Sitede aynı zamanda hobi ürünleri de bulunmakta. Instagram’da @halkkitabevi hesabından takip edebilirsiniz.

Tele1kitap

Bir haber kanalı olarak tarzını çok sevdiğim Tele1kanal umarım çok daha iyi yerlere gelir. Özellikle Emre Kongar ve Merdan Yanardağ’ın beraber sunduğu “18 Dakika” programı gerçekten her gün 1 öğün alınması gereken takviye. Yayınladığı kitap setler, halkın desteği ve Tele1kitap sitesinden yaptığı satışlar sayesinde yayın hayatına devam ediyor. Bunu bildiğim için ben de alacağım bazı kitapları buradan almaya ve onlara destek olmaya özen gösteriyorum. Sonuçta tek bir yer yerine bizim ülkemizin insanları kazansın değil mi? Umarım zamanla kitap çeşidini daha çok arttırırlar ve daha çok insan alışveriş yapar. Buradan alacağım yakın zamandaki bazı kitapları buradan sizlerle paylaşmak istiyorum:

Emre Kongar Seçkisiyle Nutuk,

Ahmet Taner Kışlalı’nın yazdığı Atatürk’e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği kitabı

Peter N. Stearns – Çocukluğun Tarihi

Emile Zola – Hayvanlaşan İnsan

Yusuf Atılgan – Siz Rahat Yaşayasınız Diye

Lev Tolstoy – Savaş ve Barış (İş Bankası Kültür Yayınları)

Takip etmek için: @tele1kitap

OdaKitap

OdaKitap her hafta ortalama 2 yayın evini “haftanın yayınevi” olarak çıkarıyor ve özel indirimler uyguluyor. Aynı zamanda çok güzel kitap setlerine de sahipler. Örneğin:

Carl Sagan – Cosmos seti,

İlber Ortaylı seti,

Kemalist Eğitimin Tarih Dersleri,

Jose Saramago seti yoksa mutlaka değerlendirilmeli. Ben listeme ekledim 😊 Instagram’da @oda_kitap sayfasından takip edip, destek olabilirsiniz.

https://www.odakitap.com

Son olarak bazen bulamadığım kitaplar olduğunda N11 ve Amazon.com sitelerinden de alışveriş yapıyorum ama genelde dilimize çevrilmiş kitapları tercih ediyorum. Ülkemize ve dilimize desteğe devam 😉 Sizin de alışveriş yaptığınız siteleri aşağıda yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz.

You Might Also Like

Daha önce yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bir yorum yazın: