İzlenmeli Kitaplar Okunmalı

İletişim Yayınları Video Kitap Tanıtımları

Artık yayınevleri dijitalde her zamankinden çok daha aktifler. Yeni okurlara ulaşabilmek ve okurlarıyla çok daha samimi ve sık iletişim kurabilmek için sosyal medya hesaplarını çok daha interaktif kullanıyorlar. Bir kitapevini ya da kütüphaneyi gezmek ne kadar keyif verici olsa da günümüzde gittikçe artan e-ticaret sayesinde yayınevleri ve kitapevlerinin satışlarının büyük bir çoğunluğu dijitale kaydı. Bunun hem olumlu hem de olumsuz sonuçları oldu. Yazarların, kitapların, yayınevlerinin kendine ait hesapları olduğundan okuyucu ne ile daha çok karşılaşırsa ve hangi kitap daha çok tavsiye edilirse, dikkatini çekerse ona yönelir oldu.

Bunda özellikle bloggerların da çok etkisi var. Samimi ya da samimi olmayan bir çok yorum şuan biz okuyucu kitlesini etkiliyor. Bu gelişmeleri takip eden yayınevleri de dijitale ağırlık vermeye başladılar. Sadece kitap paylaşımları değil, kitapların video tanıtımlarını da yapmaya başladılar. Çoğunun kendi bünyesinde olan sosyal medya yönetimi onlar için rekabetin dijital boyutu haline geldi. Hoş bu bizim için her zaman güzel bir gelişme demek. Son zamanlarda daha sık görmeye başladığımız video kitap tanıtımlarında en çok sevdiğim tanıtımları  iletişim Yayınları yapıyor.

 

Özellikle çizgiroman, manga okumayı seven benim gibi insanların çok daha dikkatini çektiğini düşünüyorum. Kitap video tanıtımları kitabın konusu hakkında fikir verdiği gibi kişinin kitap ile ilgili atmosfer hakkında da bir izlenime sahip olmasına ve yazarın gözünden görmesine yarıyor. Tabii bence bu durumun aynı zamanda dezavantajı da var. Belki de benim zihnimde kendi hayal gücüme göre harmanlanacak mekan, kişiler baştan o videoda izlediklerimden etkileniyor ve de hayal gücümüze ket vuruyor. Örneğin gördüğümüz karakter yüzleri ya da sokak arası, yollar, binalar hayalimizdeki yerine videoda gördüğümüz şekliyle zihnimizde beliriyor bu da bir anlamda kitaptan alacağımız hazzı etkileyebilir. Ama eğer başarılı bir video tanıtım ise zaten sorun olmayacaktır.

 

You Might Also Like

Daha önce yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bir yorum yazın: