Kitaplar Okunmalı

Hayatınızı Sorgulatan Çizgi Roman: Güngezgini – DayTrıpper

güngezginiçizgiroman

Bu aralar belki de,  uzun zamandır okuduğum en güzel çizgi romanlardan biri kendisi. Bitsin hiç istemedim ama o da bitti işte. Geriye kahvenin ağzımızda bıraktığı o garip tat kaldı. Bir çırpıda içmek isteyip ama bitmesin diye yudum yudum tadına varmaya çalışırız. Güngezgini de böyle bir kitap işte. Çizgi roman deyince aklına Japon mangaları gelenler, Brezilyalı Gabriel Ba ve Fabio Moon isimli ikiz kardeşlerin hazırladığı bu kitaba mutlaka ve mutlaka bir şans vermeliler. Bu arada Güngezgini bol ödüllü bir kitap: New York Times Paperback Graphic Books listesinde Şubat 2011’de 1. sıraya yükselmiş ardından Mart 2011’de yeniden 1. sıraya çıkmış. Eisner, Eagle ve Harvey ödüllerine layık görülmüş.

daytripper

Güngezgini’nde olup biten hikayelerin baş kahramanı Bras de Oliva Domingos’un hepimiz için geçerli olan kaçınılmaz sona doğru giden yolculuğunun birbirinden farklı yansımalarına tanıklık ediyoruz. Bir nevi Bras için geçerli olan paralel evrenlerin arasında gidip geliyoruz. Her gün ne zaman sonlanacağını bilmediğimiz yaşamlarımızda çoğu zaman anları, anıları unutarak koşturup duruyoruz. İşte Güngezgini bize “dur sen ne yapıyorsun, başka hiçbir şey için deği, şuan sadece bu hayatta ne istiyorsan onu düşün lanet olası” diyor. Kimilerine karamsar bir çizgi roman gibi gelebilir ama bence kesinlikle değil. Bir kere size kaçındığınız gerçeği ve o gerçekliğe karşı bakış açınızı değiştirmeniz gerektiğini anlatıyor. Her bir son nasıl olursa olsun hayatın ne kadar güzel ve yaşanmaya değer olduğunu tekrar  görüyorsunuz. Zaten ana konuya inat Gabriel Ba’nın çizimleri de bir o kadar umut dolu ve renkli. Çizimler sizin ne zaman huzurlu ve ne zaman karamsar olacağınızı yönlendirmek konusunda oldukça başarılı.

daytripper-cizgiroman

Hayatınızın En Önemli Günleri Hangileri?
21 yaşında, hayalinizdeki kızla tanıştığınızda mı başlar, yoksa 11 yaşındaki ilk öpücükle mi? Çocuğunuzun doğumuyla mı, yoksa ilk gençlik yıllarınızda hayatınızla ilgili karar verdiğiniz o anla mı?

Hani nasıl bazı kitaplar belirli bir zaman sonra hatırlanmayı hak ediyor ise Güngezgini de aynı şekilde ara ara sayfaları arasında dolaşılması gereken bir kitap.
gungezgini-cizgiroman
Belki de hayatta herhangi bir şey için çok fazla düşünmemize gerek yoktur, tek yapmamız gereken güzel bir kahveyi yudumladığımız o anın tadını çıkarmaktır.

You Might Also Like

Daha önce yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bir yorum yazın: