Genel İzlenmeli Kitaplar Okunmalı

MMORPG Severleri Bir Araya Getiren Anime: SWORD ART ONLINE

Geçen sene izlemem gereken animeler listemi güncellerken gözüm Sword Art Online‘a kaydı. Listede yer alıyordu ama konusunu çok bilmiyordum. Zaten listede bir sıralama üzerinden gitmediğim için biraz araştırınca konusunun tam da bana göre olduğunu gördüm. Sword Art Online, bilgisayar oyunlarında MMORPG tarzını seven hemen hemen herkesin ilgisini çekebilecek tarzda bir anime. Aslında sadece role playing oyunları oynamayı sevenleri değil sadece manga okumayı, anime izlemeyi sevenlere de göre. 2017 yılındayız ve neredeyse her gün VR teknolojisi hakkında yeni bir haber ve gelişme duymaktayız ama 2012 yılında çıkan bu anime bu teknolojiyi çoktan ele alarak büyük bir hayran kitlesine erişmiş.

 

ZPYwGk

Sword Art Online normalde 4 kitap ve bu zamana kadar ilk iki kitabın animesi çekilmiş. Animenin ilk  ve aynı isme sahip olan sezonu olan dizinin hikayesi ise şöyle; 2022 yılında Sword Art Online diye bir MMORPG oyunu piyasaya çıkıyor. Oyunu nervegear ( oyundaki VR gözlük diyelim) denen cihazı kafanıza takarak oynuyorsunuz. Oyunun beta sürümünü oynamış olan, oyunu duyan herkes bu oyuna akın ediyor ve oyun çok tutuyor. Buraya kadar her şey tamam fakat tek bir sıkıntı var. Bir kere SAO dünyasına girdiğinizde bir daha çıkamıyorsunuz. Çıkmak için zorladığınızda ise gerçek yaşamdaki hayatınız kafanıza taktığınız nervegear’ın fazla ısınması, beyninizi yakması nedeniyle son buluyor. Tüm dünya bu oyunu oynayan insanları, çocukların nasıl kurtarılacağı konusunda şaşkınken ve tüm bu oyunu oynayan insanlar yataklarında bitkisel hayattaymış gibi kalmışken yapılabilecek şey aslında çok basit: oyunu bitirmek. Ama ne zaman ve nasıl? Oyunun başında oyunun yazılımcısı kahkalar içerisinde bir açıklama yapıyor. Yarattığı bu dünyadan yalnızca güçlü olanın çıkabileceğini anlatıyor. Sizde bu sosyopat adamın gayet ciddi olduğunu anlıyorsunuz. Zaten Sword Art Online dünyasına girmiş olan oyuncuların bir kısmı korkudan ne yapacağını şaşırıyor bir kısmı çıkmayı deniyor ve aramızdan ayrılıyor. Bir kısmı ise hemen oyundaki tüm katları temizlemeye, bossları kesmeye başlıyor ki bir an önce gerçek hayata dönebilsin.

swordartonlineanime

Bu sırada karşımıza ana karakterimiz olan Kirito çıkıyor. Kirito oyunlarda oldukça iyi olan, yalnız olmayı seven cool ama bir o kadar çekingen arkadaşımız 🙂 Sword Art Online’ın ilk sezonu ilk sanal gerçeklik dünyası ve hikayenin başlangıcı. Oyun, Aincrad adı verilen devasa bir uçan kale etrafında geçiyor ve 100 katın her bir katında kestiğiniz yaratıkların haricinde bossları da öldürerek bir sonraki kata geçiyorsunuz. Tabii söylendiği kadar kolay olmuyor. Oyunda ölürseniz gerçek hayatta da ölürsünüz. O yüzden bu oyuncuların bir kısmında korkuya yol açıyor ve Aincrad çevresinde kalmaya devam ediyorlar bir kısmı ise kendi guildlerini kurarak tüm katları temizlemeye çalışıyor. Kirito, bir vakit sonra Asuna ile karşılaşıyor. Kirito ve Asuna animeye romantiklik kattığından belki erkek izleyiciler bir noktadan sonra yer yer bayılabilirler ama yine de izlemekten keyif alabilirler. O yüzden kesinlikle animeye bir şans vermelisiniz.

Bir sonraki yani ikinci sezonu olan elfler dünyasında geçen Alfheim Online. Oyun, Alfheim adı verilen evrende yer alan dünya ağacı etrafında yer alıyor. Karakterlere uçma özelliği gelmiş ve farklı farklı türlerden birini seçiyorsunuz. Belki bazılarınız bilir. Alfheim, İskandinav mitolojisinde ışık elflerinin yaşadığı diyar olarak bahsediliyor.

alfheimonline

Serinin 3. kitabı  Gun Gale Online (GGO)’ın henüz animesi çekilmedi.  Bu yeni oyunda yine adından anlaşılacağı gibi silahlarla savaşmaya başladığını bir sanal gerçeklik oyunu. Kılıçlar, çeşitli bıçaklar hatta ışın kılıcı bile var. Daha bu sezonu izlemeye geçmediğimden ışın kılıcını görünce Star Wars’a göndermemi yapıyor direkt fikrini tasarımını çalarak mı ilerliyor bilmiyorum. Eğer öyle ise gözümden her an düşebilir. Bu oyunda bir diğer dikkat çekici nokta ise oyuncular gerçek hayattaki para birimlerini burada da kullanabiliyorlar. Item, armor alma vb. şeyler nasıl merak etmedim değil 🙂

gungaleonline

Sword Art Online’ın sonkitabı ise Underworld (UW). Burada ilk defa bir oyun ortamı olmadığından gerçekliğe en yakın oyun olduğundan bahsediliyor. Bu oyunda ise en büyük değişiklik zaman kavramı. Oyunda zaman gerçek dünyaya göre yüzlerce kat daha hızlı olarak ilerliyor. Zaten bence de bu şekilde olmalı. Oyunda geçirilen süre gerçek hayatta da aynı olduğunda gerçek hayatta akıp giden zamana üzülebilir insan.

underworld

sword art online anime

Bu sezonu da izledikten sonra bu yazıya güncelleme yapacağım. İzlemeye başlayacak olanlar için şimdiden iyi seyirler diliyorum!

 

 

You Might Also Like

1 Yorum

  • Reply
    SuziGeziyor
    15 Ağustos 2017 at 10:08 AM

    Yaaaaaaaaaaaaaa Asuna benim favorimdi! keşke devam etseydi :/

  • Bir yorum yazın: