İzlenmeli

Evrenin ölçeğine göre ne kadar küçüğüz?

Ted Talks, benim için daima başkalarının deneyimlerinden ders alabileceğim, ufkumu açan ve beni teşvik eden konferanslarla dolu. Ted-ed ise son yıllarda eğitim amaçlı yayınladığı kısa  videolardan oluşan harika platformu. Neden harika? çünkü o kısacık videoların her birinden onlarca yeni şey öğreniyorsunuz hem de canınız da sıkılmıyor. Ayrıca dil pratiği yapmak isteyenler için de güzel bir seçenek. Eğer yanılmıyorsam insanlar da videolarını yayınlayabiliyorlar, sanırım bir eleme sürecinden geçiyordur diye düşünüyorum. Biz Türklerin ekleyebileceği saçma sapan videoları düşününce gülümseme geldi suratıma :)) Bir Ted standardı iyi ki var 🙂 Ayrıca bu eğitim videolarını sadece web sitesinden değil Youtube üzerinden de izleyebiliyorsunuz. Web sitesinden izlerseniz sonlarında bir de mini quiz oluyor. Böylelikle bilgiler daha kalıcı oluyor. Bazılarında Türkçe alt yazı seçeneği var ayarlar kısmından bakmanız yeterli. Bu mini eğitim videoları arasından ben en çok uzay ile ilgili olanları seviyorum. Bugün de evrende aslında ne kadar küçük olduğumuzu farklı bir açıdan anlatan bu videoyu sizlerle paylaşmak istedim çünkü bilgi paylaştıkça güzel. Bu arada bu video illüstratör Yukai Du tarafından tasarlandı, Alex Hofeldt tarafından da anlatıldı.

Bu video, bilim insanlarının 95 senesinde Hubble teleskobunu Büyük Ayı takım yıldızının yakınlarına çevirdiklerinde dikkatlerini çeken karanlık alandan bahsediyor. Boş gibi gözüken bu küçük alan incelemek için riskli bir seçenekti çünkü çabaları boşa gidebilir zaman kaybedebilirlerdi fakat bu riski aldılar ve teleskop tam on gün boyuca 150 saat aynı alanın ışığını izledi. Ortaya çıkan şey ise denemelerine değmişti. Evrenin o küçüçük alanında parıldayan 1500’e yakın galaksinin parıldayan görüntüsüyle karşılaştılar. Bu da bizim ne kadar ufak olduğumuzu bir kez daha kanıtlıyordu. Evrene baktığımızda bizim ne kadar ufak olduğumuzu anlayabilmenin güzel bir yolu olduğundan bahsediyor. Bir kalem alın ve elinizi uzaya doğru uzatın. Kaleminiz o küçüçük ucuna denk gelen yerde 1500’e yakın galaksi olduğunu hayal edin. Düşünsenize 1500 gezegen değil galaksiden bahsediyoruz.  Evrende ne kadar az yer kaplıyoruz değil mi? Hatta daha sonra Hubble’ın lenslerini yeniliyor ve daha uzun bir çekim yapıyorlar. Bunun sonucunda da 10.000’e yakın galaksiyi gözlemleme fırsatı yakalıyorlar.

Burada üzücü ama gerçek bir şey de anlatıyor. İnsan gözü galaksilerin parlaklığının yalnızca on milyarda birini algılayabiliyormuş. Bu yüzden baktığımızda milyonlarca yıl öncesine şahitlik ediyormuşuz. Bunu önceden de başka bir yerde duymuş tam anlamamıştım bu videoyu izlediğimde biraz daha pekişti. Bu bana düşününce hem güzel hem de üzücü geliyor. Şu an belki de var olmayan yıldızlara bakıyor ve seviniyoruz.

 

 

You Might Also Like

Daha önce yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bir yorum yazın: