İzlenmeli

Atari: Game Over

Geçtiğimiz ay Atari Game Over belgeselini izledim. 2014 yılında yayınlanan belgesel, 2013 yılında iflasını duyuran Atari’nin nasıl bu sona geldiğini ve birtakım efsaneleri açıklığa kavuşturuyor. O haberleri gördüğümde tanıdığım birini kaybetmiş gibi üzülmüştüm. Aslında Atari zaten çoktan marka olarak ölmüş fakat farklı markalarla beraber marka kimliğini kullanmaya devam ediyordu. Çok denediler ama hardware ürünlerine geri dönemediler.

Neyse ben belgesele döneyim, çoğu zaman sadece  kilit isimlerin diyalogları olmasına rağmen benim için oldukça akıcı bir belgeseldi. Atari denilince en güzel anılar, bir garip burukluk içinize doğursa kesinlikle izlemeniz gereken bir belgesel. Atari’nin geçmişine, bir şehir efsanesinin gün yüzüne çıkışına ve çocukluğunuza geri döneceksiniz.  Belgeselde açıklık getirilecek şehir efsanesi ise şu: Çoğu kişiye göre Atari’nin sonunu getiren olay zinciri, Atari 2600 için üretilen  “E.T. the Extra-Terrestrial” oyunun kötü olduğu için başlıyor. Oyun o kadar kötüdür ki satılamayan tüm oyun kartuşları bir çöplük alanına gömülür. Bu şehir efsanesi kulaktan kulağa yayılır en sonunda insanlar bu duruma bir açıklık getirmek isterler.

Atari fanları hatta Ready Player One kitabının yazarı Ernest Cline bile bu etkinliğe katılır. Çöp kamyonları kazı yapmaya başlar. Kazdıkça insanlar heyecanlanır, izlerken ben bile duygusallaştım. Daha fazla anlatmak istemiyorum. Bence Atari’de dönüm noktasını oluşturan kilit isimleri, insanların görüşlerini, harika DeLorean arabasıyla yollara düşen Ernest Cline’ı izlemelisiniz. Bazı yerlerde durgun gitse de bu  belgesel her Atari fanı tarafından, hatta Atari fanı olmasa bile oyunseverler tarafından izlenmeli.

You Might Also Like

Daha önce yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bir yorum yazın: