Genel Tasarım

Siyahın En Siyah Hali Vantablack ve Anish Kapoor Tekeli

Yukarıda görmüş olduğunuz araba vantablack rengi kullanılarak kaplanmış. Gece sadece jantları ve farları gözüken bir cisimin geçtiğini düşünün jantlarına baktığınızda araba olduğunu anladığınızı ama neden karanlıkta ayırt edemiyorsunuz diye kafanız karıştığını düşünün. İşte Vantablack’in gücü burada yatıyor.

Birkaç yıl önce Surrey NanoSystems adlı nanoteknoloji firması, dünyanın en siyah metaryalini ürettiğini duyurmuş ve bu bilim ve teknoloji alanından sanat dünyasına kadar çok geniş bir yankı bulmuştu. Vantablack adlı bu renk, “dünyanın en karası”, “karanın daha karası” “karadelikten sonra en karanlık madde” gibi bir çok tanımlama ile anılıyor. Adının şanı da görünür tayftaki ışınımın azami %99,965’ini yutmasından geliyor. Işık Vantablack’e vurduğunda sekmek yerine içinde hapsolur, sonunda ısıya dönüşene dek tüpler arasında saptırılır.

Hubble Uzay Teleskobu’nda kullanılan Vantablack şu an için uzaydaki en siyah metaryellerden bir tanesi olarak kabul ediliyor. Hubble böylelikle üzerinden yansıyan ışık minimuma indiğinden uzayda çok daha güzel fotoğraflar çekme imkanına sahip olabilmiş.

Tabii bu haber sanat dünyasını da kasıp kavurdu. Birçok sanatçı bir an önce bu rengi çalışmalarında kullanmak istedi. Ama sonra bir haber geldi ve tüm sanat dünyasında ortalık karıştı. 🙂 Çünkü gelen haberlere göre artist Anish Kapoor, Vantablack’in tüm kullanım haklarını üzerine almıştı, onun dışında kimse kullanamazdı. Sanatçılar, sanatta bunun olamayacağını, bunun etik olmadığını söyleye dursunlar, Anish Kapoor ise bu rengi övmekle meşguldü. Hatta bir yazısında  “O kadar karanlık ki içinde kaybolabilirsiniz” demişti. Bir de aldığı zamandan bu zamana kadar rengi ile yalnızca bir iki çalışma yapabilmiş olan Kapoor’un bu tavrı birçok sanatçıyı kızdırmış veya kıskandırmış olsa gerek tepkiler gecikmedi.

 

Bunun en güzel örneklerinden biri ise İngiliz artist Stuart Semple tarafından geldi. Sanatçı tarafından üretilmiş ve sitesinden satılmakta olan World’s Pinkest Pink adı ile yer alan pembe renginin kullanımını Kapoor’a yasakladı. 🙂  Web sitesinin satın alma kısmında da eğer Anish Kapoor iseniz ve onun adına bu ürünü alamazsınız tarzında bir ibare bulunmakta. Hatta sanatçı hızını alamadı ve Diamond Dust ve Black 2.0 iki renk daha üretti ve bu renklerin kullanım haklarına da yasak getirdi. Yani herkes alabilir ama Anish Kapoor kullanamaz 🙂 Aslında bunlar tatlı atışmalar gibi gözükse de etik açıdan gerçekten doğru olmadığını düşünüyorum. O zaman sanattan nasıl bahsedebiliriz ki?

Zaten rengi üreten Surrey NanoSystems de tepkilerden dolayı açıklama yapmak zorunda kaldı. Rengin sadece sanat alanında kullanımı için Kapoor ile anlaştıklarını fakat kimseye tamamen hakların verilmediğini açıkladı. Ayrıca bu rengi kullanmak materyelinden ötürü baya pahalıya mal olduğundan Kapoor bile istediği ölçüde kullanamamaktaymış. Biz gündelik hayatımızda kullanabilir miyiz bilmiyorum ama sanatçılar arasındaki bu renk savaşı uzun bir süre devam edecek gibi duruyor.

You Might Also Like

Daha önce yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bir yorum yazın: