Etkinlikler Okunmalı Yaşanmalı

Kitap Bankosu Projesi Bizlerin Desteğini Bekliyor

Yüksek lisansımı yaptığım Gazi Üniversitesi’nin geçen sene “Kitap Bankosu” sosyal sorumluluk projesini duyduğumda çok etkilenmiştim. Her ne kadar Instagram’dan vb. yerlerden takip ediyor olsam da hakkında yazı yazmadığım bu hafta sonu aklıma geldi ve hemen yazmaya başladım. Öncelikle Gazi Üniversitesi istatistik bölümü öğrencilerini bu güzel proje için tebrik ve takdir ediyor, Kitapbankosu’nun sosyal sorumluluk faaliyetlerine senelerce daha da büyüyerek devam etmesini diliyorum.  Yanlış hatırlamıyorsam Konfüçyus, ‘Karanlıktan şikayet edeceğine bir mum yak’ demişti. Önce sen değiş, önce sen iyi ol, sonra hayat senin ona verdiğini kat kat fazlasıyla verecektir der gibi. Yaydığın ışık seni ve başkalarını aydınlatacak, başkalarının da birer mum yakmasını sağlayacak der gibi.

Türkiye’de okuma istatistiğini inceledikten sonra böyle bir projeye karar veren bir grup istatistik öğrencisi de büyük olasılıkla aynen bu şekilde düşündü ve düşünmekle kalmadılar. Harekete geçtiler. Öğrenci olmaları da onları durdurmadı, çünkü öğrenci demek genç demek, içindeki ateşi yayacak en güçlü insanlar demek. Okuyup, öğrenen, araştıran ve çözüme ulaşabilecek gücü her daim içinde barındırabilecek insan demek. Onlar yeter ki potansiyelini kullanmak istesin ve birileri de ona manevi olarak bile destek olsun, gerisi teferruat. Tabii en büyük desteklerini de üniversitelerinden alarak projelerini geliştirmişler. Hatta AB Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı’na yaptıkları başvuru hibe almaya değer görülmüş ve bunun sayesinde 120 gönüllüsü ile beraber Ankara’nın 9 ilçesinde, 13 ayrı okulda 3 bini aşkın öğrencinin 6 binden fazla kitap okumasını sağlamışlar. “Rafta Tozlanmasın Gönder Okuyalım” kitap toplama kampanyamız ile de yardımseverlerden toplanan 8 bine yakın kitap ile ihtiyaç sahibi okul ve hastanelerde kütüphaneler oluşturulmuş. Bu arada sadece bununla kalmıyor, kitap okuma faaliyetleri, söyleşi ve imza günleri, kitap fuarı ziyaretleri, kütüphaneler haftası etkinlikleri de düzenliyorlar.

Şunu demeyi bırakalım: “bu ülkeden bir şey olmaz” Birileri kirletmeye devam etsin, temizleyenler elbet te olur. Çiçekler solar ve yeni çiçekler açar. Kötülükler nasıl bitmiyorsa, iyilikler de bitmez. Tek bir şey, biraz kıvılcım. Aynı Grigory Petrov’un Atatürk’te oluşturduğu kıvılcım gibi. Bugün 13 Ocak Cumartesi yıl da 2018, hava buz gibi ama içim sıcacık. Çünkü biliyorum ki tek bir kitap bile bazen içinizi ısıtıyor asla kaybolmayacak izler bırakıyor ruhunuzda. Ve şimdi sizler binlerce ve onların da etkilediği onbinlerce, yüzbinlerce ruha dokunuyorsunuz. Ne dersiniz bazı şeylerin istatistiğini tutmaya gerek bile yoktur değil mi? Hissetmemiz yeter. Daha nice başarılara güzel insanlar! ❤

Destek olmak ve takip etmek için aşağıdaki linklere tıklayarak erişebilirsiniz.

Web

Facebook

Instagram

Twitter

Youtube

You Might Also Like

Daha önce yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bir yorum yazın: